10 najčastejších chýb pri pletení a háčkovaní

1. Nepravidelné napätie priadze

Ak sú očká raz príliš voľné a inokedy príliš utiahnuté, spôsobuje to nerovnomerný vzhľad. Skúste pri pletení / háčkovaní udržiavať rovnaké napätie priadze. Cvičte si uchopenie priadze a skúšajte rôzne spôsoby jej vedenia cez prsty.

2. Použitie nesprávnej veľkosti ihlíc / háčika

Ak použijete príliš veľké ihlice / háčik, výrobok bude voľný, pri malých bude zase príliš pevný a stiahnutý. Aby ste sa tomu vyhli, upleťte skúšobnú vzorku a porovnajte ju s predpísaným rozmerom vo vzore. Pri háčkovaní si skúste urobiť zopár očiek na rozdielnych háčikoch, aby ste videli, ktorý háčik je lepší pre vzorku.

3. Vynechanie skúšobnej vzorky pri pletení

Bez skúšobnej vzorky nemusí sedieť veľkosť hotového diela. Pred začiatkom práce si vždy upleťte skúšobnú vzorku napr. na 20 očiek a 20 riadkov, vyperte a vysušte ju podľa pokynov.

4. Nesprávne čítanie vzoru

Prehliadnutie pokynov alebo nesprávna interpretácia skratiek vzoru môže viesť k nesprávnemu výsledku. Je dobré si pred začatím projektu prečítať celý vzor, tak aby ste pochopili jeho skratky. Pomôže aj zvýraznenie dôležitých častí.

vzorka_na_tasku

5. Nevhodná voľba priadze

Použitie inej priadze, ako odporúča vzor, môže viesť k odlišným výsledkom. Ak sa rozhodnete zmeniť priadzu, overte si jej hrúbku a zloženie. Upleťte / uháčkujte skúšobnú vzorku, aby ste videli rozdiel oproti odporúčanej priadzi.

6. Zabudnuté alebo pridané očká

Počet očiek v riadku sa mení podľa vzoru. Buď ich pridávame alebo uberáme, pričom môžeme na niektoré očko zabudnúť, alebo naopak pridať viac, ako je potrebné. Preto je dôležité pravidelne si kontrolovať počet očiek a pripadne používať značky na oddelenie jednotlivých častí vzoru.

7. Neopravené chyby včas

Ak si chybu uvedomíte príliš neskoro, bude to znamenať náročnejšiu opravu. Kontrolujte svoju prácu pravidelne po každých 3-4 riadkoch, aby ste v prípade opravy nemuseli veľa párať.

8. Zlé uzatvorenie očiek pri pletení

Ak pri uzatváraní očka príliš utiahnete, stiahne to okraj pleteniny, príliš voľné uzatvorenie ho zase roztiahne. Aby ste sa tomu vyhli, môžete použiť väčšie ihlice alebo skúste elastickú metódu uzatvárania.

9. Nevhodné ukončenie práce

Zle zapracované konce priadze pri ukončení pletenia, môžu neskôr vytŕčať alebo sa rozpliesť. Preto ich zapracujte do pleteniny bezpečne, napríklad ihlou na vlnu.

10. Nevhodná starostlivosť o hotové výrobky

Nesprávne pranie a sušenie môže zničiť tvar a textúru vašej pleteniny. Dodržiavajte pokyny na starostlivosť o konkrétnu priadzu, perte vlažnou vodou a sušte naplocho rozprestreté.